Kasmet po nemokamą širdies ištyrimą

Širdies tyrimai klinikojeMirtingumas nuo širdies ligų – vienas didžiausių šalyje

Lietuvoje daugiausia gyventojų miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Kiekvieną dešimtmetį, nepaisant stiprėjančios sveikatos sistemos ir įvairių vaistų atsiradimo rinkoje, mirtingumas nuo tokių ligų tik didėja. Tai lemia daug cholesterolio turintys maisto produktai, fizinio aktyvumo stoka ir kiti faktoriai. Ne visada širdies ligų požymius galima pastebėti pakankamai anksti, kad būtų galima užbėgti mirčiai už akių. Tad ką daryti? Atsakymas – kreipkitės į savo gydytoją dėl nemokamų širdies tyrimų.

Kokius kriterijus turiu atitikti, kad galėčiau nemokamai išsitirti širdį?

Vieną kartą per metus nemokamą širdies būklės įvertinimą galima atlikti pacientams, sulaukusiems tam tikro amžiaus. Vyrai širdies tyrimus nemokamai gali atlikti, jei jų amžius patenka į 40-55 amžiaus intervalą, moterys – jei jos yra 50-65 metų amžiaus. Toks amžiaus cenzas nustatytas remiantis mirtingumo nuo širdies ligų statistika: būtent minėtų amžiaus grupių pacientams dažniausiai nustatomi širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimai.

Širdies tyrimai ir jų pagalba nustatomos ligos

Širdies ir kraujagyslių tyrimo programa, finansuojanti nemokamus širdies tyrimus, leidžia anksti diagnozuoti arba įvertinti riziką tokių širdies veiklos sutrikimų, kaip išeminis širdies pažeidimas, miokardo infarktas, insultas, arterijų trombozė. Tokias ligas aptikti leidžia plati širdies būklės įvertinimo tyrimų įvairovė: gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracijos kraujyje matavimai, elektrokardiograma, širdies echoskopija. Pirmiausia pacientas konsultuojasi su savo šeimos gydytoju, kuris jį apžiūri ir užduoda klausimus apie jo savijautą, tuomet gydytojas savo nuožiūra paskiria reikalingus širdies tyrimus.

Didžiausią riziką susirgti širdies ligomis turintys pacientai

Nei vienas žmogus negali būti tikras, jog jo širdis yra visiškai sveika, net jeigu jis nejaučia jokių ligos simptomų. O tam tikroms žmonių grupėms rizika patirti širdies veiklos sutrikimą yra itin didelė. Galimybe atlikti nemokamus širdies tyrimus pirmiausia turėtų pasinaudoti sveikos mitybos principų nesilaikantys, antsvorio turintys, retai sportuojantys, rūkantys ir daug alkoholio vartojantys pacientai. Taip pat kasmetinį širdies būklės įvertinimą turėtų atlikti sergantieji cukriniu diabetu ir nuo padidėjusio kraujo spaudimo kenčiantys pacientai. Jeigu jūsų šeimos narys ar kitas giminaitis yra miręs nuo širdies ligos, jums atlikti širdies ištyrimą yra tiesiog gyvybiškai svarbu.

Reikėtų suprasti, jog net visiškai jokių simptomų nejaučiantys pacientai gali tiesiog nesugebėti jų atpažinti ir „nešiotis“ ligą su savimi net labai ilgą laiką, kol ji apie save „praneš“ nemalonia forma, pavyzdžiui, insultu. Todėl net jei teigiate esantis visiškai sveikas 40 metų sulaukęs vyras ar stipri penkiasdešimtmetė, nepagailėkite keleto valandų per metus išsitirti savo širdį.

Galimybe nemokamai sudalyvauti širdies ir kraujagyslių tyrimo programoje Lietuvoje kasmet pasinaudoja vis daugiau pacientų. Pasinaudokite ja ir jūs!