Šiltuoju metų laiku sudėtinga ištverti neapsimovus basučių ar paplūdimio šlepečių, tačiau ne visi išdrįsta tai padaryti. Įvairaus amžiaus moterys ir vyrai, kuriuos kankina iššokusio pėdos kauliuko sindromas, savo pėdas vengia demonstruoti viešose vietose. Iššokusio pėdos kauliuko sindromas, dar vadinamas hallux valgus deformacija, gali išsivystyti dėl netaisyklingo vaikščiojimo ar net būti paveldimas, tačiau dažniausiai šią problemą sukelia netinkama avalynė.
Bateliai ir basutės siaurėjančius priekiu, aukštakulniai yra ypač pavojingas pasirinkimas tiems, kuriuos gąsdina iššokusio pėdos kauliuko sindromas. Jeigu ilgą laiką nešiojote tokią avalynę ir jums pasireiškė pirmieji šio sindromo požymiai – paraudęs pėdos nykščio sąnarys ir skausmas – kreipkitės į gydytoją.
Ankstyvoje stadijoje diagnozuotas iššokusio pėdos kauliuko sindromas gali būti įveikiamas nešiojant specialią avalynę, vartojant gydytojo parinktus vaistus, pasitelkiant į pagalbą masažo voneles ir specialius fizinius pratimus. Deja, ne visi pacientai laiku atkreipia dėmesį į šią pėdos deformaciją. Tuomet iššokusiam kauliukui atstatyti gali prireikti operacijos.
Iššokęs pėdos kauliukas operuojamas grožio klinikose ir kitose gydymo įstaigose, turinčiose patyrusius traumatologus ir chirurgus. Operacijos metu pašalinama priekinėje pėdos srityje susidariusi kaulinė išauga, kuri kelia skausmą ir iškreipia normalų pėdos vaizdą. Pati procedūra atliekama taikant regioninę nejautrą, todėl pacientui ji nėra skausminga, tačiau kurį laiką po operacijos pėdą gali nežymiai skaudėti. Priklausomai nuo to, kiek pėda prieš atliekant operaciją jau spėjo deformuotis, procedūra trunka nuo 20 iki 90 minučių.
Iššokusio pėdos kauliuko operacija skirta ne tik pašalinti nereikalingą kaulinę išaugą, bet ir pastumti nykščio kaulą į taisyklingą padėtį. Tai daroma naudojant specialiai tam skirtus sraigtelius ir plokšteles. Iškrypus pėdos kauliukui, pažeidžiamas ne tik pėdos sąnarys, bet ir aplink jį išsidėsčiusios kraujagyslės bei raiščiai. Operacijos metu atliekama jų plastika. Visa tai leidžia pacientui susigrąžinti normalias pėdos funkcijas ir jos išvaizdą bei pagerinti gyvenimo kokybę. Jis vėl gali nešioti atvirą avalynę, šokti, sportuoti, aktyviai leisti laisvalaikį.
Po operacijos pacientas turi dėvėti speacialią gydomąją avalynę. Ji leidžia minti ant kulno iš karto po operacijos, jeigu jos metu nepatiriama jokių komplikacijų. Klinikoje kartą per savaitę reikia perrišti žaizdą. Siūlai iš jos ištraukiami po operacijos praėjus dviems-trims savaitėms. Vis dėlto šimtaprocentinis darbingumas sugrįžta tik per du ar tris mėnesius.
Susidūrus su iššokusio pėdos kauliuko problema ir ją įveikus, reikia saugotis, kad ji nepasikartotų. Po iššokusio pėdos kauliuko operacijos pėdas reikia atidžiai prižiūrėti, privalu griežtai laikytis gydytojo nurodymų. Gali tekti gerti vaistus nuo skausmo, vartoti specialius tepalus, šaldyti pėdą kelis kartus per parą. Savaime suprantama, reikia vengti veiksnių, sukėlusių iššokusio pėdos kauliuko sindromą, ypač pėdą deformuojančios avalynės.