Dermatologas (mums geriau žinomas kaip odos gydytojas) yra tas žmogus, į kurį mes kreipiamės net su savo gėdingiausiomis problemomis. Neaiškios kilmės spuogeliai, dėmės, tyčia ar netyčia atsiradę randai – tai tik keletas bėdų, dėl kurių tenka prašyti šio specialisto pagalbos. Kartais ši pagalba gali būti tokia, kurios, eidami pas odos gydytoją, sulaukti net nesitikėjome.
Esame įpratę į gydytoją kreiptis tada, kai susiduriame su tam tikra sveikatos problema, tačiau kai kuriais atvejais reiktų su juo susitikti ir prevenciniais tikslais. Ne vienas dermatologas galėtų papasakoti istoriją, kaip norėdamas rekomenduoti savo pacientui tinkamiausią gydymo būdą ir tuo tikslu atlikdamas odos tyrimą, jis aptiko tai, ko nei pacientas, nei jis pats nesitikėjo. Dermatologai dažnai tampa tais gydytojais, kurie pacientams, atėjusiems visai kitu tikslu, diagnozuoja pavojingas odos ligas, tokias, kaip melanoma (odos vėžys).
Melanoma yra klastinga liga. Jos požymių galima ilgą laiką nepastebėti, tačiau laiku ją diagnozavus galima išgelbėti net 97 procentus ja susirgusių pacientų. Pagrindinis šios ligos sukėlėjas – ultravioletiniai saulės spinduliai, o dažniausiai ši liga progresuoja per beveik kiekvieno iš mūsų turimą odos problemą – apgamus. Dėl šios priežasties kone kiekvienas iš mūsų turėtų profilaktiškai apsilankyti pas dermatologą. Melanoma yra pavojingesnė vyresnio amžiaus žmonėms, labiau vyrams nei moterims, ji pavojingiausia tada, kai jos židiniai susikuria viršutinėje nugaros dalyje, ant kaklo, o nėštumo metu melanomos eiga yra ypač greita ir pavojinga.
Tam tikrų odos tipų žmonėms, taip pat žmonėms, kurių gyvenimo būdas ar darbas savaime kelia pavojų odos būklei, profilaktinis odos patikrinimas yra ypač reikalingas. Pirmiausia tai asmenys, kurių giminaičių ligos istorijoje pasitaikė odos vėžio atvejų. Taip pat profilaktiniais tikslais pas dermatologą turėtų apsilankyti žmonės, turintys labai šviesią odą, greitai nudegantys saulėje arba praleidžiantys joje daug laiko. Profilaktinis patikrinimas būtinas daug (daugiau nei 50) apgamų turintiems žmonėms ir tiems, kurių apgamai yra labai dideli (skersmuo viršija 5 mm). Į rizikos grupes taip pat patenka vaikai ir senyvo amžiaus žmonės, keliautojai po šalis, kuriose saulė yra ypač intensyvi, pacientai, vartojantys vaistus, didinančius jautrumą šviesai, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis. Pastebėjus pirmuosius melanomos požymius – naujas pigmentines dėmes, apgamus, pasikeitus apgamų spalvai, dydžiui ar formai – į gydytoją reikia kreiptis tuoj pat.
Į dermatologą prevenciniais tikslais ar įtariant, kad odos liga jau prasidėjo, galima kreiptis tiesiogiai arba per šeimos gydytoją. Reikia nepamiršti, kad dermatologas Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje ar kituose didžiuosiuose miestuose gali būti sunkiai pasiekiamas, todėl registruotis jo konsultacijai reiktų iš anksto ir ilgai nelaukus.