Dantų protezavimas atliekamas tuomet, kai danties atkurti jį plombuojant jau nebepavyksta. Taip nutinka, kai yra pažeista daugiau nei du trečdaliai danties arba dantis jau buvo plombuotas keletą kartų. Tokiu atveju pacientui Vilniaus odontologijos klinikose dirbantys specialistai gali pasiūlyti dvi alternatyvas: įprastą dantų protezavimą arba protezavimą ant dantų implantų.
Klasikinis dantų protezavimas
Dantų protezavimas – tai ne tik prarastos matomos danties dalies, bet ir jo spalvos bei funkcijų atkūrimas. Protezuotas dantis atlieka tokias pačias funkcijas, kaip sveikasis: estetinę, kandimo, kramtymo ir atraminę.
Dantų protezavimas, vadinamas „įprastu“ arba klasikiniu, gali būti atliekamas tik pacientams, turintiems sveikas dantų šaknis. Tokiu atveju ant natūralios danties šaknies yra maunamas dirbtinis vainikėlis (karūnėlė), kuris ir yra vadinamas protezu. Jeigu kyla bent menkiausias įtarimas, kad natūrali paciento danties šaknis yra pažeista, odontologijos klinikos Vilniuje specialistai rekomenduos rinktis kitą dantų protezavimo būdą – implantavimą.
Klasikinis dantų protezavimas gali būti atliekamas su fiksuotais arba išimamais dantų protezais. Dantų protezavimas išimamais protezais yra pigesnis, bet tokie protezai pacientui teikia mažiau komforto, juos reikia itin atidžiai prižiūrėti, naudoti specialius klijus, kad jie tvirtai laikytųsi burnoje. Kartais pacientai, nešiojantys išimamus dantų protezus, turi atsisakyti kai kurių savo mėgstamų maisto produktų.
Protezavimas fiksuotais dantų protezais pranašesnis tuo, kad tokiems protezams nereikia ypatingos priežiūros – pakanka juos valyti taip, kaip „tikruosius“ dantis – su dantų pasta, šepetėliu ir tarpdančių siūlu. Antra vertus, dantų protezavimas fiksuotais protezais trunka ilgiau ir yra brangesnis.
Dantų protezavimas ant implantų
Kai paciento natūralios dantų šaknys yra pažeistos, jas tenka pašalinti. Atsiradusios tuščios ertmės yra pavojingos žmogaus burnos ertmės sveikatai: jose gali apsigyventi mikrobai, kilti infekcijos rizika. Praradus dantų šaknis arba jas išrovus, gali pradėti deformuotis arba nykti žandikaulis. Todėl svarbu prarastas šaknis pakeisti naujomis ir atlikti dantų protezavimą ant implantų.
Dantų protezavimas ant implantų susideda iš keleto etapų. Visų pirma, pacientui paskiriama konsultacija ir sudaromas gydymo planas. Tuomet per keletą apsilankymų atliekamas natūralių dantų šaknų pakeitimas naujomis – implantavimas ir gijimas. Galiausiai, ant jau sugijusių dantų šaknų – implantų – tvirtinamos matomos dantų dalys – protezai, vadinami dantų vainikėliais.
Protezavimas ant implantų yra nepigi procedūra, tačiau dantų implantai yra ilgalaikė ar net viso gyvenimo investicija į savo burnos sveikatą ir gražią šypseną.
Procedūros prieš dantų protezavimą
Prieš sudarant dantų protezavimo planą, atliekama paciento dantų rentgeno nuotrauka. Jeigu burnoje yra infekcijos židinių, prieš protezavimą privalo būti atliktas dantų šaknų kanalų gydymas, o prireikus – pagaminami ir įtvirtinami specialūs įklotai dantų karūnėlėms. Paskutinis paruošiamasis darbas prieš protezavimą – dantų antspaudų nuėmimas. Pagal šiuos antspaudus gaminamos karūnėlės, kurios tvirtinamos ant danties šaknies.