Galimos kelio skausmo priežastys
Kelį gali skaudėti dėl daugybės priežasčių, tačiau dvi pagrindinės – trauma arba sąnarių liga. Kartais viena šių priežasčių gali paskatinti antrosios atsiradimą, ir atvirkščiai. Kai kelio skausmas tampa nepakeliamas ir trunka ne dieną, ne dvi, o savaitę ar net mėnesį, galima įtarti esant stiprų kelio sąnario pažeidimą. Tai gali būti plyšęs kelio meniskas ar sudilusi kremzlė, trūkę raiščiai. Visus šiuos kelio sąnario sutrikimus būtina gydyti ne tik dėl skausmo, bet ir dėl galimo uždegimo ar – dar blogiau – negalėjimo normaliai judėti.
Kelio sąnario operacijos
Lietuvoje kelio sąnario operacijos yra vienos iš dažniausiai atliekamų ortopedinių operacijų, kartu su iškrypusio pėdos kauliuko deformacijos pašalinimu ir klubo sąnario endoprotezavimu. Kelio skausmą ir jo priežastis pašalinančios operacijos atliekamos ortopedijos klinikose ir ortopedijos centruose. Po kai kurių operacijų pacientai gali keliauti namo dar tą pačią dieną, kitos reikalauja ilgesnio gijimo periodo. Tai priklauso nuo kelio pažeidimo pobūdžio, galimų komplikacijų, operacijos sudėtingumo.
Ko gero, „populiariausia“ kelio operacija yra plyšusio menisko susiuvimas. Kelio meniskas – kremzlinis audinys, kurio pagrindinė funkcija yra atramos keliui suteikimas. Dėl traumos, nejudrumo ar netaisyklingo sportavimo plyšęs meniskas ne tik kelia didelį kelio skausmą judant, bet ir neleidžia normaliai vaikščioti. Kelio operacijos, vadinamos artroskopija, metu meniskas yra susiuvamas (jei jis tik įplyšęs) arba jo atitrūkusi dalis visiškai pašalinama iš kelio.
Ką reikėtų žinoti prieš kelio sąnario operaciją?
Kelio skausmas – tik vienas iš požymių, kad kelio sąnarys gali būti pažeistas. Skausmą gali lydėti kelio patinimas, paraudonavimas, kelio braškėjimas, jausmas, kad kelis „išėjo iš vietos“. Jei pajutote bent vieną iš šių simptomų, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją arba tiesiai į ortopedijos klinikos specialistus. Tiesa, šeimos gydytojo siuntimas daugumoje ortopedijos klinikų užtikrina nemokamą ortopedo – traumatologo konsultaciją, o jo neturėdami už šią konsultaciją turėsite susimokėti.
Jeigu konsultacijos metu jums buvo diagnozuotas kelio sąnario pažeidimas, prieš sutikdami atlikti operaciją pasidomėkite, kokia yra procedūros kaina ir kokią jos dalį kompensuoja (jei kompensuoja) Valstybinė ligonių kasa.
Po kelio operacijos: ką daryti ir ko vengti
Po kelio sąnario operacijos nereiktų tikėtis, kad kelio skausmas praeis iškart ir visiems laikams. Kartą pažeistas kelio sąnarys tampa silpnesnis, todėl reikia jį saugoti. Būtina laikytis gydytojo rekomendacijų ir jam paskyrus atlikti mankštą, lankyti masažo užsiėmimus, tinkamai maitintis. Reiktų vengti pernelyg didelio fizinio krūvio (tuo dažnai piktnaudžiauja kelio traumą patyrę sportininkai), tačiau pradėti visiškai vengti judėjimo irgi nepatartina.