Kiekvienas iš mūsų nori būti sveikas. Juk gera savijauta – kokybiško gyvenimo pagrindas. Tad tikimės būti energingi, stiprūs, atsparūs ligoms ir negalavimams. Bet, deja, realybė dažnai būna kitokia. Vienus kankina sloga, kosulys ar gerklės perštėjimas vos tik atvėsta orai, kiti skundžiasi nesibaigiančiomis skrandžio problemomis, dar kiti – nugaros skausmais. Ne rečiau paplitusios ir dantenų ligos. Aptarkime jas plačiau.
Tikrai ne vienas pacientas odontologams skundžiasi atsiradusiu dantenų kraujavimu. Tai nėra labai malonus pojūtis (kam gali patikti kraujo skonis burnoje?), bet tuo pat metu kraujavimas nesukelia ir labai didelio diskomforto. Juk ir kraujuoja dantenos dažniausiai tik tada, kai prie jų yra liečiamasi (pavyzdžiui, kramtant maistą; valant dantis šepetėliu ar tarpdančių siūlu). Be to, kraujuojančios dantenos dažniausiai skausmo nesukelia – todėl nemažai žmonių į šį simptomą net nekreipia dėmesio.
Ar toks požiūris yra teisingas? Žinoma, kad ne! Šis, iš pirmo žvilgsnio lengvas negalavimas – pirmasis žingsnis link kur kas baisesnių ligų. Ar žinojote, kad kraujuojančios dantenos – dantenų uždegimo požymis? Pradinė dantenų uždegimo stadija – gingivitas, progresavusi – periodontitas. Ir jei pradinėse stadijose dantenos kraujuoja tik valgant ar valantis dantis, vėliau atsiranda savaiminis kraujavimas, dantenos paraudonuoja ar pamėlsta, patinsta, tampo jautrios ir skausmingos. Nuolatiniu palydovu tampa blogas burnos kvapas. Nesiimant jokių veiksmų dantenos pradeda „atšokinėti” nuo dantų (atidengdamos dantų šaknis); blogai prilaikomi dantys pradeda klibėti. Smarkiai padidėja rizika, kad dantys apskritai iškris. Prognozės – liūdnos, tiesa?
Grįžkime į pačią pradžią. Jums pradėjo kraujuoti dantenos? Tai ko jūs laukiate? Tuojau pat susitarkite dėl vizito pas odontologą. Juk neseniai prasidėjęs dantenų uždegimas gali būti lengvai išgydomas. Paprastai užtenka profesionalios burnos higienos odontologijos klinikoje ir pagerintų individualių burnos higienos įgūdžių namuose. Kitaip tariant, gydymas – greitas, pigus ir neskausmingas.
Bet jei lauksite, kol jūsų burnoje pradės karaliauti periodontitas, taip lengvai išsisukti nepavyks… Sunkesnėse stadijose prireikia net chirurginio gydymo, kai specialiais instrumentais yra šalinamos labiausiai pažeistos dantenų dalys. Be to, jei jau vieną kartą periodontitui buvo leista atsirasti, jis lengvai gali pasikartoti ir ateityje. Todėl labai svarbu užtikrinti itin kokybišką burnos ertmės priežiūrą: nepamiršti laikytis visų dantų bei dantenų valymo reikalavimų, kurie turi būti atliekami namuose, bei kas 3-4 mėnesius apsilankyti pas odontologą ar burnos higienos specialistą, kad jis atliktų profesionalią burnos higieną. Darkart primename: atsiradusias problemas spręskite iš karto, nes vėliau joms pašalinti prireiks kur kas daugiau laiko, jėgų ir pinigų.