Kasdien visoje šalyje dantys protezuojami bent keliems vaikams ar paaugliams, dar neturintiems 18 metų. To priežasčių neanalizuosime, tačiau verta panagrinėti, kokios procedūros laukia, kai protezavimo prireikia ne suaugusiam asmeniui, bet vaikui. Taigi vaikus taip pat reikėtų įrašyti į specialius laukiančiųjų protezavimo sąrašus, tačiau jiems protezai dedami be eilės. Tačiau tai nereiškia, kad dantų protezavimas jaunuoliui ar vaikui bus atliekamas tą pačią dieną.
Pirmiausia, kaip žinia, iš gydytojo odontologo reikia sulaukti išvados, kad tam pacientui būtinai reikia dantų protezo ar protezų. Toliau laukiama, kol vaikas ar jaunuolis bus pakviečiamas protezavimui. Tad nuo apsilankymo pas odontologą iki dienos, kai pacientas pakviečiamas apsilankyti pas protezavimo specialistą, vidutiniškai praeina apie 2 mėnesiai. Per tiek laiko pirminė asmens sveikatos priežiūros įstaiga nusiunčia specialias formas Teritorinei ligonių kasai. Ši kasa įtraukia nepilnamečius į sąrašus ir pakviečia juos apsilankyti pas protezavimo specialistus. Reikėtų dėmesį atkreipti į tai, kad vaikų gydymui skiriamos didesnės lėšos negu suaugusiųjų. Visai neseniai kompensacijos lubos siekė per 1000 eurų. Tėvai, besirūpinantys savo atžalų, kurioms netrukus turėtų sueiti 18 metų, sveikata, turėtų ypač suskubti, nes prašymą reikėtų parašyti dar iki dienos, kai jaunuoliui sueis 18 metų. Dantų protezavimas gali būti atliekamas ir tada, kai jaunuolis yra sulaukęs 18-likos.
Kokios kompensacijos už dantų protezavimą gali tikėtis suaugusieji?
Visos su dantų protezavimu susijusios išlaidos kompensuojamos pagal faktą, tačiau čia yra ir įvairių išimčių. Kompensacijų šiandien tikėtis gali pensininkai, nedarbingo amžiaus asmenys, dalinai darbingi asmenys – jiems padengiama iki 330 eurų dantų protezavimo išlaidų. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kai apatiniame žandikaulyje yra nelikę nė vieno sveiko danties ir kai pats kaulas yra plonesnis nei 12 milimetrų, galima tikėtis net kelis kartus didesnės kompensacijos sumos, t. y. iki 1000 eurų. Tačiau tokiais atvejais sudaromas kompetentingų odontologų konsiliumas – būtent šie specialistai ir nusprendžia apie sudėtingo protezavimo, susijusio ir su gerokai didesnėmis asmeninėmis išlaidomis, poreikį.
Kai ateina eilė dantų protezavimui
Kai asmuo sulaukia eilės ir jam jau gali būti atliktas protezavimas, jam išsiunčiamas laiškas su tam tikrais duomenimis: pateikiama pažyma, kuri suteikia teisę gauti tokio tipo paslaugas, bei sąrašas gydymo įstaigų, su kuriomis Teritorinės ligonių kasos yra pasirašiusios sutartis dėl dantų protezavimo ir su tuo susijusių išlaidų kompensavimo.
Tada jau ateina laikas veikti asmeniui, kuriam reikalingas dantų protezavimas: jis pats pasirenka norimą iš visų sąraše nurodytų gydymo įstaigų ir į ją kreipiasi ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo laiško-pažymos išsiuntimo datos. Protezuoti dantis galima ir vėliau, 3 mėn. yra ta riba, per kurią reikia susirasti protezavimą atliksiančius specialistus. Pacientas toliau bendradarbiauja su pasirinkta gydymo įstaiga – jokių dokumentų į Teritorines ligonių kasas pateikti nebereikia, nes jie čia pristatomi pačios gydymo įstaigos.
Svarbu žinoti, kad dantų protezavimas dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl prastos sveikatos, gali būti nukeliamas vėlesniam laikui. Tokiu atveju vėl tenka bendrauti su Teritorinėmis ligonių kasomis: joms pateikti prašymą atidėti gydymą, taip pat gydytojo išrašą su išvadomis, kodėl šiuo metu protezavimo negalima atlikti. Taip pat iš naujo reikėtų numatyti kitą galimą dantų protezavimo datą. Jei per minėtuosius 3 mėnesius žmogus nepareiškia noro dantų protezuoti arba nepraneša apie procedūros atidėjimą, jis iš specialių sąrašų yra išbraukiamas ir teisės į valstybės kompensuojamą dantų protezavimą netenka, taigi laukti nederėtų.