Labai dažnai į odontologus kreipiasi asmenys, netekę vieno, kelių ar visų dantų. Priežasčių gali būti daug ir įvairių. Gal dantis iškrito dėl periodonto ligų? Gal gabalėlis danties nuskilo bandant atkąsti per kietą maistą? O gal jūsų sūnus įsivėlė į muštynes ir dantis jam buvo išmuštas? Gal patekote į avariją, kurios metu buvo pažeisti ir jūsų dantys? Kad ir kokia bebūtų danties netekimo priežastis, nenusiminkite: dantys gali būti sėkmingai atkurti protezavimo metu. Be to, dantų protezavimas gali būti atliktas įvairiais metodais, tad kiekvieno paciento poreikiai yra nesunkiai patenkinami.
Estetinis dantų protezavimas
Jei jūsų dantis (dantys) nutrupėjo, nuskilo, nulūžo ar pakeitė spalvą, buvusią danties išvaizdą galima atkurti estetinio protezavimo metu. Kitaip tariant, estetinis protezavimas skirtas minimaliems dantų defektams šalinti (kai įprastinės plombos nebepadeda). Priekiniams dantims naudojamos laminatės, šoniniams – įklotai bei užklotai. Mikroprotezavimo metu išsaugomas maksimalus kiekis natūralių danties audinių, po procedūros dantis tampa ne tik gražesnis, bet ir tvirtesnis bei stipresnis.
Jei trūksta vieno danties
Jei jūs visiškai netekote vieno danties, greičiausiai jums bus pasiūlytas dantų tiltelis. Principas yra paprastas: šalia kiaurymės esantys dantys yra nušlifuojami ir ant jų užmaunamas tiltelis, sudarytas iš trijų dantų. Taip dantys, esantys šalia tuščios ertmės, tampa atraminiais ir prilaiko naująjį dantį. Dantų tiltelis yra tvirtai užfiksuojamas ir paliekamas burnoje (jo išiminėti nereikia). Šis danties atkūrimo metodas naudojamas jau daugelį metų, yra paprastas, greitas ir nebrangus. Deja, kaip jau minėjome, norint uždėti dantų tiltelį, yra pažeidžiami gretimi dantys (tai stipriai sutrumpina jų gyvavimo trukmę).
Protezavimas kai trūksta kelių, greta esančių, dantų
Jei nebus galimybės įdėti dantų tiltelio, odontologas jums pasiūlys kitą alternatyvą – lanko atraminį protezą. Tai išimamas protezas, tinkamas tik tuo atveju, jei likę dantys yra sveiki ir nepažeisti periodonto ligų. Lanko atraminis protezas fiksuojamas prie sveikų dantų specialiais kabliukais ir užraktais; prie jo lengvai priprantama ir atrodo jis gana estetiškai.
Protezavimas kai trūksta visų dantų
Jei jūsų burnoje apskritai neliko dantų, greičiausiai jums bus pasiūlytas išimamas dantų protezas. Ši alternatyva bet kokiu atveju yra geresnė nei visiškai bedantė burna, nes atkuriama kramtymo funkcija, o ir atrodo protezas pakankamai gerai. Kaina taip pat yra nedidelė. Bet iš tiesų yra ir daug minusų: protezas nėra visiškai stabilus, tad kramtymas ar kalbėjimas kartais gali kelti rūpesčių. Kam gali patikti ne vietoje ir ne laiku iškrentantis protezas? Be to, protezas gali pradėti spausti ar trinti; reikia dažnai lankytis pas odontologą, kad jis būtų pakoreguotas.
Protezavimas ant implantų
Protezavimas ant implantų – pažangiausias dantų protezavimo būdas. Implantavimo metu galima atkurti nuo vieno iki visų dantų. Jei jums trūksta tik vieno danties, nesamo danties vietoje yra įsodinamas implantas (tai naujojo danties šaknis). Kai implantas prigyja, ant jo gali būti atliekami tolimesni protezavimo darbai. Danties karūnėlė yra lengvai pritvirtinama prie implanto, tad nėra jokio neigiamo šalutinio poveikio gretimiems dantims. Jei jums trūksta kelių ar visų dantų, reikiamose vietose yra įsodinami implantai, o ant jų tvirtinamas dantų tiltelis (vieno žandikaulio dantims atkurti užtenka 6 implantų). Dantų tiltelis gali būti fiksuojamas visam laikui (iki galo atkuriama natūralių dantų išvaizda, visiškai grąžinama kramtymo kokybė) arba išimamas (net ir išimami protezai yra stabilūs ir estetiški). Be to, kadangi dantų implantai imituoja dantų šaknis, žandikaulis yra „apgaunamas”: jam tenka panaši kramtymo apkrova kaip ir anksčiau, todėl žandikaulio kaulas yra tinkamai stimuliuojamas (jei danties šaknies (ar implanto) nėra, kaulas po truputį nyksta ir lemia veido deformacijos pokyčius, dėl kurių žmogus atrodo vyresnis nei yra iš tiesų).
Dantų protezavimui naudojamos medžiagos
Dantų protezavimas atliekamas naudojant metalo arba cirkonio keramiką. Metalo keramika – tvirta, stipri, atspari lūžiams ir ilgaamžė. Jei pageidaujate aukštos kokybės už prieinamą kainą, metalo keramika yra išties neblogas pasirinkimas. Bet jos estetinė pusė nėra ideali. Kadangi metalo keramika nėra skaidri, ji nepraleidžia šviesos, todėl iškart matosi, kad dantis nėra natūralus. Be to, ilgainiui palei dantenas išryškėja metalo spalvos linija. Cirkonio (bemetalė) keramika – pasižymi visomis minėtomis tvirtumo savybėmis (ji lygiai taip pat yra tvirta, atspari ir stipri, bet estetinė pusė turi kur kas daugiau pranašumų. Kadangi cirkonio keramika yra pralaidi šviesai, dirbtinio danties skaidrumas yra lygiai toks pat kaip ir natūralaus danties. Medžiagų atspalvių įvairovė leidžia taip atkurti dantis, kad jie visiškai nesiskiria nuo natūralių dantų (pritaikoma ir danties forma bei spalva). Vienintelis cirkonio keramikos trūkumas – aukštesnė kaina. Jei nenorite išleisti per daug pinigų, galite sutaupyti rinkdamasis cirkonio keramiką tik priekiniams dantims, o metalo keramiką – krūminiams dantims (vis tiek jie beveik nepastebimi).
Šaltinis: https://www.dantene.lt/paslaugos/dantu-protezavimas